جستجو


زخم بستر چیست؟ | بیماری ها و راه درمان | سلامت

  • 2352

زخم بستر که به آن زخم فشاری نيز مي‌گويند، مناطقی از پوست و بافت به دلیل قطع خون‌رسانی تخریب مي‌شود که اين وضعيت در اثر نشستن یا خوابیدن طولانی به وجود مي‌آید. در ابتدا، زخم بستر به صورت منطقه قرمز رنگی از پوست که با گذشت چند ساعت از بین نمي‌رود، ظاهر مي‌شود. این منطقه ممکن است حساس، دردناک و ارغوانی رنگ شود. ادامه فشار و گردش خون ضعیف موجب تخریب پوست و بافت مي‌شود. با مرگ بافت، زخم باز به وجود مي‌آید كه ممکن است زخم عفونی شود. در موارد شدید، اندازه زخم افزایش مي‌یابد و باعث مي‌شود عضله و استخوان زیر پوست تخریب شود. زخم بستر اغلب در ناحیه لگن، نشیمن‌گاه، قاعده مهره‌ها، پاشنه پا، مچ پا و شانه‌ها (مناطقی هستند که در آنها برآمدگی‌های استخوانی به وسیله بافت چربی زیاد محافظت نمي‌شود) به وجود مي‌آید.

پیشگیری

مهم‌ترین عامل پیشگیری، تشویق فرد به تغییر منظم وضعیت قرارگرفتن بدن در طول روز است. چنانچه بیمار قادر به انجام این کار نباشد، باید فرد دیگری حداقل هر دو ساعت یک‌بار وضعیت قرارگیری بدن وی را تغییر دهد.تشک‌های مخصوص، مانند تشک‌های بادی با فشار متغیر و کوسن‌هایی که نحوه توزیع فشار ناشی از وزن بدن را تغییر مي‌دهد به کاهش فشاری که بر مناطق حساس وارد مي‌آید، کمک مي‌کند. قرار دادن بالشتک‌های محافظ روی برجستگی‌های استخوانی نیز مفید است. مشاهده منظم تحت فشار از نظر تشخیص علائم اولیه ایجاد زخم بستر و مراقبت دقیق پزشکی ضرورت دارد. مراقبت و پرستاری مناسب از نظر توجه به خشک و تمیز نگهداشتن پوست لازم است. اساس درمان عبارت است از: برداشتن فشار و تمیز نگهداشتن زخم، استفاده از پانسمان‌هایی که موجب تسریع بهبود زخم مي‌شود و درمان آنتی‌بیوتیکی كه عفونت را درمان مي‌کند. براي برداشتن بافت‌های مرده، پیوند پوست و جراحی پلاستیک نیز ممکن است لازم شود. در درمان زخم بستر برطرف كردن بيماري زمينه‌اي مهم است و نقش اساسي دارد.

منبع

اخبار تکنولوژی - اسکریپت - گنج یاب - فلزیاب - انجمن تخصصی وبمستران - دانلود موزیک - جستجوگر فارسی - فلزیاب گنج یاب - اسکریپت فارسی - دانلود اسکریپت - قالب وردپرس - افزونه وردپرس - تبلیغ در اینترنت - امید صمدبین