جستجو


  • 1443

چای

می‌دانید که در میان ایرانی‌ها، چای پرمصرف‌ترین نوشیدنی است. معمولا افراد در وعده صبحانه آن را با شکر شیرین می‌کنند و همراه نان و پنیر می‌خورند. با اینکه توصیه می‌شود چای پررنگ نباشد اما خوردن آن با موادغذایی‌ای که منبع آهن هستند، مانع از  جذب  این ماده معدنی می‌شود بنابراین بهتر است نوشیدنی شما هنگام خوردن عدسی یا تخم مرغ، چای نباشد. البته کم‌کالری بودن چای یکی از ویژگی‌های آن است و خوردن آن با حداقل شکر به کسانی که اضافه وزن دارند، توصیه می‌شود.

شیر

افرادی که به تغذیه‌شان اهمیت می‌دهند به جای چای یا قهوه، یک لیوان شیر را به عنوان نوشیدنی صبحانه‌شان انتخاب می‌کنند. البته هستند افرادی که در چایشان شیر می‌ریزند که چندان هم توصیه نمی‌شود اما شیر به تنهایی یا مخلوط شده با مغزها یا میوه‌های فصل می‌تواند در ابتدای روز مواد مغذی فراوانی را به بدن برساند. البته برخی افراد این نوشیدنی را سرد و برخی آن را گرم می‌نوشند البته نوشیدن شیر سرد برای کسانی که بوی آن را چندان نمی‌پسندند، قابل‌پذیرش‌تر است. در ضمن، شیر از جمله موادغذایی‌ای است که خوردن آن برای وعده صبحانه به کودکان و نوجوانان و البته زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود.

آب پرتقال

در میان آبمیوه‌های مختلف، آب پرتقال یکی از متداول‌ترین‌هاست. مصرف این نوشیدنی به دلیل ویتامین c و پتاسیم فراوانی که دارد به کسانی که کم‌خونی دارند و می‌خواهند در وعده صبحانه‌شان تخم‌مرغ باشد، توصیه می‌شود زیرا به این ترتیب آهن موجود بیشتر  جذب  خواهد شد. درضمن، کسانی که به فشارخون بالا مبتلا هستند یا سالمندانی که به هر دلیل آب و حتی میوه کمتر می‌خورند، می‌توانند این نوشیدنی را در برنامه غذایی روزانه، آن هم در صبحانه‌شان بگنجانند.

قهوه

این نوشیدنی بیشتر در میان‌وعده‌ها و نه صبحانه ایرانی سرو می‌شود اما مردم برخی کشورها قهوه را در وعده صبحانه‌شان نیز می‌نوشند. قهوه مدر است بنابراین خوردن بیش از اندازه آن، می‌تواند به خصوص در روزهای گرم باعث کم‌آبی شود. اما کافئین موجود در قهوه، هم در اولین وعده غذایی هوشیاری را در فرد ایجاد می‌کند و هم خواب‌آلودگی را از وی می‌گیرد.

البته این نوشیدنی ویژگی منحصر به فردی ندارد که خوردن آن به عنوان یک عادت غذایی خاص توصیه شود اما در صورت تمایل فرد می‌تواند آن را همراه شیر و کمی کیک و حتی نیمرو در پایان صبحانه میل کند. بنابراین خوردن آن برای بزرگسالانی که به هیچ بیماری مبتلا نیستند، اشکالی ندارد.

 

 

.

منبع

اخبار تکنولوژی - اسکریپت - گنج یاب - فلزیاب - انجمن تخصصی وبمستران - دانلود موزیک - جستجوگر فارسی - فلزیاب گنج یاب - اسکریپت فارسی - دانلود اسکریپت - قالب وردپرس - افزونه وردپرس - تبلیغ در اینترنت - امید صمدبین