جستجو


گرافیکــ و گرافیکــ کامپیوتریے - مقایسه دو رشته گرافیک و گرافیک کامپیو

  • 331

دانشمندان پس از بررسی شمایلی که توسط انسان های اولیه روی خشت های گلی و یا دیواره ی غارها ایجاد می کردند، تاریخچه ی پیدایش گرافیک را از همانجا نام گذاری کردند.

این شمایل، طراحی کامل از خود اشیاء نبود، بلکه شکل ساده شده ای از حیوانات و یا انسان ها و ماه و خورشید بود که اغلب برای ایجاد ارتباط با سایرین حکاکی می شد.

این خط بعد ها پیکتوگراف ( Pictograph  ) یا تصویر نگار نام گرفت.

مثلاً با کشیدن خورشید، روز را نشان میدادند؛ یا ماه علامتی برای نشان دادن شب بود.

اما بعد ها، این شکل ها پیچیده تر شد، به طوری که هر شکل فقط منظور خاصی را نمی رساند. مثلاً با دیدن خورشید، علاوه بر روز، گرما هم تداعی می شد؛ و یا هنگام دیدن عکس برگ، علاوه بر درخت، از آن برداشت زندگی نیز می شد.

این خط به ایدئوگراف ( IdeoGraph ( معروف است.

سال ها بعد گرافیک، با پیدایش دستگاه چاپ، مطرح شد و به دنبال آن با پیدایش نشریات، گرافیک به عنوان یک رشته و شغل برای تصویر سازی و صفحه بندی این نشریات بر سر زبان ها افتاد.

از این پس، تصویر سازی، صفحه آرایی، طراحی، عکاسی، چاپ و دیگر عوامل موثر برای تبلیغ، انتشار یک روزنامه و یا هر چیزی که احتیاج به زیبایی و تاثیر بصری داشت، به گرافیک روی آورد.

گرافیک کامپیوتری اما رشته ای است که در چندین سال اخیر، پس از پیدایش سیستم هایی که دارای Pentium بودند، رونق گرفت.

تفاوت آن با گرافیک، در نوع عمل کردن به آن است.

چرا که دروس مربوط به طراحی با کامپیوتر در رشته گرافیک کامپیوتری، و دروس مربوط به طراحی دستی و از پی آن عکاسی و چاپ مربوط به گرافیک است.

گرافیک کامپیوتری، علم جدیدی ست که علاوه بر دارا بودن تمامی خصوصیات و معلومات گرافیک، مبحث گسترده تری در رابطه با طراحی با کامپیوتر، نسبت به گرافیک دارد.

از جمله زیر شاخه های آن، رشته انیمیشن سازی ست که متاسفانه متغاضیان فقط می توانند در دانشگاه های علمی و کاربردی و دانشگاه های دولتی فقط برای ورودیان مقطع کارشناسی شرکت کنند.


منبع

اخبار تکنولوژی - اسکریپت - گنج یاب - فلزیاب - انجمن تخصصی وبمستران - دانلود موزیک - جستجوگر فارسی - فلزیاب گنج یاب - اسکریپت فارسی - دانلود اسکریپت - قالب وردپرس - افزونه وردپرس - تبلیغ در اینترنت - امید صمدبین