جستجو


  • 1460

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نگهداری مواد غذایی و تاریخ انقضاAtghia
22-10-2013, 00:26
در این تاپیک در مورد مواد غذایی میزان فساد پذیری و نکات مربوط به نگهداری و تاریخ انقضای آنها اشاره خواهد شد.
سوالی که باعث شد به این مسئله توجهم جلب بشه این بود:

سلام دوستان من یک بسته شکلات الیت خریدم که متاسفانه بعد از باز کردن و استفاده از یک عدد از اون توجهم به تاریخ انقضای روی جعبه جلب شد:n03:
احتمال اینکه ازم پس بگیرن خیلی کمه! سوالم اینه با توجه به اینکه در ظاهر و طعم هیچ مشکلی دیده نمیشه و همچنین یک ماه از موعدش گذشته بنظرتون باید بریزم دور؟!

در ادامه طی جستجوها به نتایج جالبی برخوردم که دعوت میکنم در پست های بعدی همراه باشید
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Atghia
22-10-2013, 01:03
یک سرمایه گذار آمریکایی قصد دارد با راه اندازی یک فروشگاه جدید، مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته بفروشد.


داگ راوچ، موسس فروشگاه های زنجیره‌ای تریدر جو در آمریکا اعلام کرده است که سال آینده با افتتاح یک فروشگاه و رستوران در شهر بوستون، به فروش خوراکی هایی که به علت انقضای تاریخ مصرف از فروشگاه ها جمع آوری شده‌اند، اقدام خواهد کرد.

این در حالی است که در آمریکا سالانه ۴۰ درصد از مواد خوراکی بدون این که فاسد شده باشند، به علت سر رسیدن تاریخ انقضای درج شده بر روی بسته بندی آنها سر از سطل های زباله در می آورند.

بنا بر اعلام شورای دفاع از منابع طبیعی در آمریکا، بیشتر این مواد خوراکی در حالی دور ریخته می شوند که هنوز قابل مصرف هستند.

دانا گاندرس از محققان این شورا می گوید در بیشتر موارد، تاریخ انقضای مندرج بر روی بسته بندی مواد خوراکی بیانگر زمانی است که این مواد تغییر مزه می دهند و این به معنی فاسد شدن نیست.

سوالی که پیش می آید این است که کدام یک از مواد خوراکی تاریخ مصرف گذشته قابل مصرف هستند؟ماست:

خانم گاندرس می گوید ماست یکی از این خوراکی هاست و به راحتی تا شش هفته قابل نگهداری است. به گفته خانم گاندرس، او گاهی مجبور می شود برای خوردن ماست گاهی کپک روی آن را جمع کند.

خانم گاندرس گفت: "من گاهی ماستم را ماه‌ها پس از سر رسیدن تاریخ مصرفش خورده ام و هیچ گاه مشکلی نداشته ام."
چیپس ذرت:

چیپس ذرت تا یک ماه بعد از پایان تاریخ انقضا، قابل مصرف است

خانم گاندرس می گوید مصرف چیپس ذرت یک ماه پس از انقضای تاریخ مصرف آن مضر نیست، هر چند که ممکن است در این مدت بوی ماندگی به خود گرفته باشد. توصیه او این است که کمی روغن بر روی چیپس های مانده شده بریزید و آن را در فر قرار دهید.
شکلات:

به گفته دانا گاندرس نگهداری شکلات برای مدت های طولانی امکان پذیر است. او می گوید گاهی ممکن است بر روی سطح شکلات لایه سفیدرنگی شکل بگیرد که به آن "َشکوفه کردن" می گویند. علت ایجاد این لایه، مهاجرت مولکول های بلوری شده چربی به سطح شکلات پس از گرم شدن آن است. به گفته او، شکوفه شکلات را نباید با کپک اشتباه گرفت و مصرف آن بدون اشکال است.
تخم مرغ:

خانم گاندرس می گوید مردم گاهی زودتر از زمانی که تخم مرغ فاسد می شود، آن را دور می ریزند. به گفته او می توان تخم مرغ را به راحتی به مدت ۳ تا ۵هفته نگهداری کرد.

با این حال، به گفته تد لابوزا، استاد علوم غذایی در دانشگاه مینه سوتا، بهتر است تخم مرغ در دمای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود تا از احتمال رشد باکتری سالمونلا در آن جلوگیری شود.منبع: بی بی سی

Atghia
22-10-2013, 01:05
از تاریخ مصرف مواد غذایی اطلاع دارید؟تـاریـخ مـصرف مواد غذایی، راهنمایی برای مصرف کننده می باشد تا مدت زمان نگهداری ماده ی غذایی را قبل از فاسد شدن آن بداند، مشــروط بـر ایـنـکه شرایـط نگهداری ماده غذایی کاملا رعایت گردد.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) این مـدت بـه عــوامــلـی همچون ترکیبات مواد غذایی، نوع بسته بندی و چگونگی نگهداری آنهـابستگی دارد.
▪ حال مدت زمان و شرایط نگهداری تعدادی از مواد غذایی را برایتان بیان می کنیم.


۱) سس کچاپ و خردل: ۴ تا ۶ ماه داخل یخچال
۲) ترشی : ۱ سال
۳) نان : ۳تا ۵ روز بیرون یخچال، ۱هفته داخل یخچال، ۳ماه داخل فریزر
۴) آجیل : ۸ ماه
۵) ماکارونی : ۲ سال (در بسته بندی)
۶)آب میوه(در قوطی) : ۶ ماه
۷) سرکه : نامحدود (تنها در ظروف شیشه ای نگهداری شود)
۸) ادویه جات: ۲۴ ماه (در جای خشک و دربسته)
۹) چای: ۱۸ ماه (در بسته)
۱۰) شکر: ۲۴ ماه (در جای خشک و در بسته)
۱۱)برنج: ۲۴ ماه (در مکان خشک و دربسته)
۱۲) روغن زیتون: ۲۴ ماه
۱۳) بیکینگ پودر: ۱۸ ماه (مکان خشک و در بسته)
۱۴) جوش شیرین: ۲۴ ماه (مکان خشک و در بسته)
۱۵) غلات: ۶ تا ۱۲ ماه (در بسته بندی)، ۲ تا ۳ ماه
۱۶) شکلات: ۱۲ ماه (در جای خنک)
۱۷) آرد: ۶ تا ۸ ماه (ظرف در بسته)
۱۸) ژله: ۷ ماه
۱۹) عسل: ۱۲ ماه
۲۰) سس مایونز: ۲ تا ۳ ماه (در فریز نگهداری نگردد)
۲۱) نمک: نامحدود

منبع:
بیرتک
ویرایش و تلخیص:آکاایران

Atghia
22-10-2013, 01:11
دکتر آراسب دباغ مقدم، متخصص صنایع غذایی، :

درباره فسادپذیری مواد غذایی می‌گوید: «موادغذایی را به‌طور کلی به دو دسته فسادپذیر و غیرفساد‌پذیر تقسیم‌بندی می‌کنند. البته می‌توان گفت که برخی نیز نیمه فسادپذیرند.

برخی موادغذایی مثل لبنیات، گوشت، ماهی و مرغ محصولات پرخطر محسوب می‌شوند و فسادپذیری نزدیک‌تری دارند اما برخی محصولات مثل برنج، حبوبات، کیک و بیسکوییت فسادپذیری دیرتری داشته یا غیرفسادپذیرند.

از این نظر، نوع تاریخی که روی محصولات قید می‌شود، در ایران تحت عنوان تاریخ انقضاست؛ یعنی مصرف‌کننده پس از خرید باید تا همان مهلت درج شده آنها را مصرف کند اما در برخی کشورها این تاریخ انقضا به دو گونه روی محصولات درج می‌شود.

یکی بهترین تاریخ برای مصرف و دیگری تاریخ انقضای فروش؛ مثلا در مورد کیک، کلوچه و شکلات، چون فسادپذیری زیادی ندارند، بیشترین اصطلاح مورد استفاده برای درج تاریخ انقضا، همان بهترین تاریخ مصرف است، یعنی اینکه تا آن زمان کیفیت این محصولات حفظ شده و بعد از آن اگر مصرف شوند، مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود و مسمومیتی اتفاق نمی‌افتد ولی دیگر آن محصول کیفیت اصلی خود را ندارد.

به طور مثال، کلوچه‌ها تا 2 ماه تاریخ مصرف دارند و این به این معنی نیست که اگر بعد از 2 ماه خورده شد، مسمومیت ایجاد می‌شود، بلکه دیگر آن تازگی و نرمی کلوچه اولیه را نخواهد داشت.»اما یک سوال اساسی این است که اگر کالایی در روز آخر انقضایش خریداری شود، قابل مصرف است یا نه؟
دکتر دباغ‌مقدم معتقد است محصولاتی که در آخرین روز انقضا خریداری می‌شوند، اگر جزو مواد فسادپذیر باشند، مسلما چندان فرصتی برای مصرف آنها نیست و باید سریع مورد استفاده قرار گیرند اما در مورد محصولات غیرفسادپذیر اگر در روز پایانی انقضا خریداری می‌شوند، صرفا باید گفت که آنها دیگر کیفیت اولیه خود را نخواهند داشت و در این صورت، عملا حقوق مصرف کننده زیر سوال می‌رود.
از این رو، در برخی کشورها تاریخ سومی را علاوه بر تاریخ مصرف و تاریخ انقضا برای خریدار تعریف کرده‌اند تحت عنوان «آخرین زمان فروش». این، آخرین یا حداکثر زمان فروش، آخرین تاریخی است که فروشنده مجاز است این کالا را به مصرف‌کننده بفروشد و این کالاها معمولا چند روزی بسته به نوع محصول با تاریخ انقضای مصرف فاصله دارد. اگر این محصول در این مدت توسط فروشنده فروخته نشد، پس از آن اجازه فروش ندارد و مصرف کننده هم چون آگاهی دارد، دیگر آن محصول را خریداری نخواهد کرد.
در این مدت، مصرف‌کننده می‌تواند محصول را مصرف کند و اطمینان هم دارد که محصول خریداری شده دارای کیفیت بوده و دچار فساد نخواهد شد.


اهمیت تاریخ تولید

این متخصص صنایع غذایی درباره اهمیت تاریخ تولید و ارجحیت آن به تاریخ انقضا می‌افزاید: «در انتخاب محصول، بهتر است بیشتر از تاریخ انقضا به تاریخ تولید توجه کنیم. موقع خرید بهتر است محصولی را خریداری کرد که تاریخ تولید به‌روزتری دارد. تازه‌ترین تاریخ تولید، به معنی این است که آن محصول دارای کیفیت و شرایط بهتری است.»

5 توصیه برای نگهداری مواد غذایی :

1. معمولا کنسروها شرایط خاصی برای نگهداری ندارند. این مواد غذایی را بسته به نوع آنها می‌توان 5/1 تا 2 سال نگهداری کرد.


2. لبنیات معمولا فسادپذیری بیشتری دارد. انواع شیر بین 3 تا 5 روز (حداکثر 1 هفته) قابل نگهداری است.


3. شیرهای پاستوریزه را می‌توان بین 10 تا 20 روز مصرف کرد، جز شیر استریل که تا وقتی درب بسته‌بندی‌اش باز نشده شرایط یخچالی ندارد ولی به محض باز شدن باید در یخچال نگهداری شود.


4. درباره تخم مرغ هم بهترین نگهداری‌اش درون یخچال با دمای 4 درجه سانتی گراد است. مدت زمان مجاز نگهداری تخم مرغ‌ها در یخچال 4 تا 5 هفته است. امروزه بسیاری از تخم مرغ‌ها هم دارای تاریخ مصرف هستند و باید در همین مدت مورد استفاده قرار گیرند.

5. مواد خشک و موادی که آب کمتری در تهیه آنها به کار رفته مثل انواع بیسکوییت و ماکارونی هم معمولا تا 2 سال قابل نگهداری هستند. سعی کنید بین موادی که دارای مدت زمان ماندگاری طولانی هستند و هر جایی از سوپرمارکت نگهداری می‌شوند آنهایی را بخرید که مدت زمان بیشتری به تاریخ انقضای آنها مانده است، چرا که از کیفیت بهتری برخوردارند.


منبع:.hakimemehr.ir

Atghia
22-10-2013, 01:17
تاریخ مصرف مواد غذایی و مواد آرایشی بهداشتی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یکی از بهترین راهها برای پیشگیری از خوردن غذاهایی که باعث بیماری می‌شوند توجه به تاریخ مصرف آنها می‌باشد. حتی اگر با خوردن غذاهای تاریخ گذشته مریض نشوید،‌اما این ماده دیگر هیچ ماده مغذی نخواهد داشت.
در این مقاله به نکاتی درباره تاریخ مصرف مواد و پیشگیری از بیماری می‌پردازیم.


شیر، کره و لبنیاتزمانیکه محصولات لبنی می‌خرید باید به محض رسیدن به خانه آنها را در یخچال قرار دهید.آیا می‌دانید آنها تا چند روز می‌توان در یخچال نگه داشت؟ مدت زمان نگهداری هریک از مواد لبنیاتی بستگی به تاریخ مصرف درج شده روی آن دارد. به عنوان مثال شیر پاستوریزه، ماست و پنیر را می‌توان برای چندین هفته نگه داشت. پنیرهای سفت را می‌توان بیشتر از پنیرهای نرم در یخچال نگه داشت و کره می‌تواند برای چندین ماه در یخچال بماند.


لبنیاتی که برای 4 ساعت در دمای معمولی اتاق می‌مانند را ابتدا بو کنید، اگر بوی فاسد شدن می‌‌دهند باید حتماً دور ریخته شوند.

گوشت و ماهی

فریز کردن گوشت می‌تواند طول عمر آنها را زیاد کند، اما نمی‌توان با این روش آنها را تا ابد نگه داشت. ماهی‌تازه، گوشت و مرغ را می‌توان تنها برای 1 تا 2 روز در یخچال نگه داشت اما اگر آنها را فریز کنیم مدت زمان نگهداری آنها تغییر می‌کند بعنوان مثال: گوشت را می‌توان تقریباً برای 3 تا 4 ماه،‌ مرغ را برای 1 سال و ماهی ر ا به مدت 6 ماه در فریزر نگه داشت.

مسمومیت غذایی به سرعت و یا چند روز بعد از مسموم شدن علائم خود را نشان می‌دهند که علائم آن عبارتند از حالت تهوع، استفراغ و درد شکم.

اگرچه مدت زمان اکثر بیماریهای غذایی محدود است اما برخی از آنها به معالجه‌های جدی نیاز دارند.


میوه و سبزیجات تازه
خوردن هر میوه به فصل خود بسیار لذت بخش است. این میوه‌ها را حتی اگر بخواهیم نیز نمی‌توانیم بیشتر از 2 تا 3 روز نگهداری نماییم. اما با فیریز کردن می‌توان طول عمر آنها را افزایش داد بعنوان مثال سیبی که برای 1 تا 2 روز تازه می‌ماند با قرار دادن آن در فریزر به مدت 3 هفته سالم می‌ماند. این موضوع حتی در مورد گوجه فرنگی نیز صادق است. بطور طبیعی گوجه فرنگی را می‌توان به مدت 2 تا 3 روز در یخچال نگهداری نمود. اما فریز شده آن 2 ماه بیشتر می‌ماند. میوه و سبزیجات فاسد تنها باعث شکم درد در فرد می‌شوند اما باید به بیماریهای وخیم‌تری مانند سالمونا نیز توجه نمود. همیشه میوه و سزیجات را با آب فراوان و مایع ضد عفونی کنند بشویید تا از بیماریها در امان باشید.


غذاهای فریزری
اگر شما معمولاً غذاها را در فریزر نگه می‌دارید احتمالاً می‌خواهید بدانید که هر غذایی را تا چه مدت می‌توان نگه داشت. سبزیجات فریزری را می‌توان به مدت 8 تا 12 ماه نگهداری نمود. بستنی و چیزهای فریزری دیگر را می‌توان بیشتر از 8 ماه نگه داشت.چاشنی‌ها
سس گوجه فرنگی و مایونز را می‌توان برای چندین ماه در یخچال نگهداری نمود. حتماً باید زمان خریداری سسها را به یاد داشته باشید زیرا باید سس گوجه فرنگی باز شده را باید بعد از 6 ماه و سس مایونز مصرف شده را قبل از 6 ماه دور ریخت. سس خردل شیشه‌ای را می‌توان برای 1 سال، آنهایی که در ظروف فشرده هستند را برای 18 ماه و پاکتی را تنها به مدت 6 ماه نگه داشت.


آرد و ادویه‌جات
از گیاهان دارویی می‌توانند به مدت 2 تا 3 سال استفاده نمود و ادویه‌ها را می‌توان حدوداً 4 تا 5 سال بدون هیچ نگرانی نگهداری نمود.

هرگز از آردی که بیشتر از 10 تا 15 ماه از خرید آن می‌گذرد استفاده نکنید و بهتر است بدانید که مدت زمان استفاده از پکین پودر نیز بیشتر از 12 تا 18 ماه نمی‌باشد.


قرصهای آرام بخش
این قرصهای کوچک برای دردهای سطحی مانند سردرد بکار می‌روند و هیچ فرقی نمی‌کند که آسپیرین باشند یا ایبوبروفین، بلکه باید آنها در ظرفی در بسته و در دمای معمولی اتاق و دور از گرما و رطوبت قرار بگیرند.
حتماً باید به تاریخ مصرف قرصها دقت کنید و قرصهای تاریخ گذشته را دور بریزید، زیرا ممکن است همین قرصها باعث بیماری شوند.


قرصهای سرماخوردگی
این قرصها نیز مانند مسکنها باید در محفظه‌هایی در بسته و در دمای اتاق قرار گیرند. شربتهای سرماخوردگی می‌توانند تا شش ماه بعد از گذشتن تاریخ مصرف مورد استفاده قرار گیرند اما باید توجه داشته باشید که رنگ و بوی آنها هیچ تغییر نکرده‌باشد.
سازمان جهانی دارو پیشنهاد نموده است که تمام داروهای از تاریخ گذشته را دور بریزید زیرا ممکن است تاثیرات خود را از دست داده‌باشد.


دهان شویه و خمیر دندان
همیشه سفارش شده است که بعد از خوردن هر غذایی مسواک بزنید. شما می‌توانید از خمیر دندانهایی که چندین سال از تاریخ مصرف آنها گذشته است در صورتی که نور به آنها نخورده باشد استفاده نمایید.


هیچ وقت تاریخ مصرف فلوراید موجود در خمیر دندان که از فاسد شدن دندانها جلوگیری می‌نماید تمام نمی‌شود و در صورت گذشتن تاریخ مصرف آن تاثیر خود را از دست نمی‌دهد.
اما داستان دهان شویه چیز دیگری است. هیچ گاه از دهان شویه‌های تاریخ گذشته استفاده ننمایید زیرا هنوز مضرات استفاده از دهان شویه‌های از تاریخ گذشته مشخص نشده است.

کرم ضد آفتاب

اگرچه بعضی از کرمهای ضد آفتاب تاریخ مصرف دارند اما طبق نظر سازمان جهانی دارو همه محصولات بهداشتی باید طول عمری بالای 3 سال داشته باشند. بعد از آن مواد درون کرم ضد آفتاب از پوست در مقابل صدماتی که آفتاب به آن می‌زند محافظت نمی‌کند.ژلها و پاک کننده‌های صورت مطابق اصول بهداشتی
ما از این مواد جهت جلوگیری از جرم گرفتگی صورت استفاده می‌نماییم. ژلها و پاک کننده‌ها هیچ تاریخ مصرفی ندارند اما هیچ تضمیتی نیز برای موثر بودن آنها بعد از گذشت 3 سال وجود ندارد.
گردآوری از:گروه سلامت سیمرغ-مریم نصوری

فروشگاه احسان
13-11-2014, 19:42
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


هر روزه حجم بالایی از خوارکی‌ها در سراسر جهان دور ریخته می‌شوند در حالی که بسیاری از همین مواد را می‌شد با نگهداری صحیح بیشتر و بهتر استفاده کرد. راههای نگهداری صحیح برخی از این مواد را در ادامه بخوانید. معمولا ما تصور می‌کنیم که نگهداری و استفاده از خوراکی‌ها تنها به خرید، قراردادن در یخچال و فریز و سپس مصرف خلاصه می‌شود. در حالی که توجه به شیوه یخزدایی، ‌تاریخ مصرف، بهترین زمان مصرف و... موجب استفاده بهینه خواهد شد.

:: انجماد زدایی مواد غذایی

یکی از اشتباهات رایج در مورد انجماد زدایی خوراکی‌ها، قرار دادن آن‌ها در هوای محیط است. از آنجا که باکتری‌ها از دمای ۵ درجه سانتی گراد شروع به رشد و تکثیر می‌کنند، به هیچ وجه نباید مواد غذایی را در دمای گرم محیط قرار داد. بهترین روش برای یخ زدایی، یخچال است. زمان این کار با توجه به حجم بسته بندی و نوع ماده غذایی ممکن است از چند ساعت تا یک شبانه روز نیز طول بکشد. در صورت کمبود وقت مایکروویو جایگزین مناسبی است زیرا سبب یخ زدایی سریع می‌شود. البته بسیار مهم است که شیوه صحیح این دستگاه انتخاب شود و همچنین ماده غذایی قابلیت استفاده در مایکروویو را داشته باشد. همچنین می‌توان مواد غذایی که در بسته بندی‌های بدون منفذ قرار دارند را در ظرف آب به مدت حداکثر ۲ ساعت قرار داد. البته درجه حرارت نباید از ۲۱ درجه سانتی گراد بیشتر باشد و آب نیز هر نیم ساعت عوض شود. یکی از نکات مهم در مورد مواد غذایی منجمد این است که پس از انجماد زدایی نباید مجددا یخ بزند.

:: توجه به تاریخ انقضا

بجز محصولاتی مانند آرد، شکر، ‌نمک و میوه‌ها و سبزیجات اکثر مواد غذایی تاریخ انقضا دارند. معمولا روی بسیاری از مواد غذایی دو تاریخ ذکر شده است؛ تاریخ انقضا ماده غذایی و تاریخ بهترین زمان مصرف. پس از اتمام تاریخ انقضا ماده غذایی باید بیرون ریخته شود زیرا برای سلامتی مضر است. در مورد زمان مصرف بهینه عموما یک تاریخ درج می‌شود که نشان می‌دهد پس از آن، ماده غذایی کیفیت تغذیه‌ای را از دست می‌دهد اما مشکلی برای سلامتی در پی نخواهد داشت. توجه داشته باشید که تولیدکنندگان پس از آزمایشات مکرر این تاریخ‌ها را روی محصولات درج می‌کنند.

:: نگهداری سبزیجات و میوه‌ها

زمان نگهداری میوه‌ها و سبزیجات تازه با توجه به نوع آن‌ها متفاوت است. این خوراکی‌ها نیز مانند دیگر مواد غذایی فاسد شدنی باید در یخچال با درجه ۰ تا ۴ درجه سانتی گراد نگهداری شوند. ماندگاری آن‌ها با هم فرق می‌کند چنانکه بعضی مانند گیلاس، ‌ مارچوبه، ‌انگور و قارچ چندین و به طور متوسط ۳ تا۵ روز در یخچال قابل نگهداری هستند. بعضی دیگر نیز مانند آلو، گوجه فرنگی، ‌ کاهو و خیار نیز به مدت یک هفته در یخچال تازه می‌مانند. سبزیجاتی مانند چغندر، کرفس و کلم را نیز می‌توان ۲ تا۳ هفته در یخچال نگه داشت. سیب یکی از میوه‌هایی است که مدت طولانی حدود ۶ ماه قابلیت نگهداری دارد و تازه می‌ماند.

:: منجمد کردن لبنیات

یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری طولانی مدت فرآورده‌های لبنی منجمد کردن است که همه این محصولات مانند پنیر، کره، شیر، خامه و ماست این قابلیت را دارند. شیر پاستوریزه، استرلیزه و هموژنیزه را می‌توان تا ۶ ماه در فریزر نگه داشت. اگر شیر پرچرب را منجمد می‌کنید، پس از انجماد زدایی هنگام مصرف آن را خوب تکان دهید تا چربی‌های ته نشین شده کاملا حل شوند. کره را نیز می‌توان تا ۶ ماه منجمد نگه داشت. پس از این مدت خواص غذایی آن ممکن است تغییر یابد. بر خلاف پنیرهای مرطوب که بافت آن‌ها پس از انجماد تغییر می‌کند، ‌ پنیرهای نسبتا خشک خیلی بهتر باقی می‌مانند و می‌توان آن‌ها را تا ۶ماه در فریزر نگه داشت. گرچه نگهداری ماست در فریزر آن را خراب نمی‌کند و خطری برای سلامتی ندارد اما پس از انجماد زدایی بافت آن دون دون و آبکی می‌شود. خامه نیز همین حالت را در فریزر پیدا خواهد کرد. برای اینکه بافت نرم تری پیدا کند، کافی است تا پس از باز شدن به آرامی زده شود.

:: نگهداری باقیمانده غذا‌ها در یخچال

باقیمانده غذا‌ها را باید حداکثر ۲ ساعت پس از طبخ در یخچال گذاشت که این مدت در تابستان به ۱ ساعت کاهش می‌یابد. بر خلاف تصور همه، غذا‌ها را می‌توان در حالتی که هنوز گرم است در یخچال گذاشت. توصیه می‌شود برای تسریع در روند خنک شدن غذا و کاهش تکثیر باکتری‌ها، غذا‌ها در چند ظرف با قطر حدود ۵ سانتی متر ریخته شود و به این ترتیب بین ۲ تا ۳ روز قابل نگهداری است. البته انجماد غذا‌ها ارجحیت دارد.

:: ماندگاری مواد غذایی در فریزر

مدت ماندگاری مواد غذایی در فریزر با توجه به ماهیت هر خوراکی متفاوت است اما هرگز از یک سال بیشتر نخواهد شد. از بین خوراکی‌هایی که قابلیت ماندگاری تا یکسال را د ر یخچال دارند می‌توان به میوه‌ها و سبزیجات به خصوص مارچوبه، ‌کلم بروکلی، ‌ سیب، ‌ گوجه فرنگی و گیلاس اشاره کرد. سبزیجات با برگ‌های ظریف تازه را نیز باید به این لیست اضافه کرد. گوشت‌ها بین ۱ تا ۱۰ ماه قابل نگهداری در فریزر هستند. این مدت با توجه به خام یا پخته بودن گوشت فرق می‌کند. ماهی‌ها و دیگر محصولات دریایی را می‌توان حداکثر ۶ ماه نگه داشت. آش‌ها، تارت ودیگر مواد غذایی پخته ماندگاری ۱ تا ۱۰ ماه در فریزر دارند.

:: راه هایی برای ماندگاری بیشتر خوراکی ها

ماندگاری بیشتر مواد غذایی،‌ میوه و سبزی در خانه داری اهمیت زیادی دارد. در این مطلب به تعدادی از نکات ریز و درشت خانه داری اشاره می کنیم که قطعا برای خانم ها مفید است.

- تخم مرغ ها را از سمت نوک تیز آن به پایین قرار دهید تا برای مدت طولانی تری تازه بمانند.

- پس از پخت، غذا را خوب هم بزنید و یا در ظرف های کوچک بریزید. این امر باعث توقف تکثیر میکروب های بیماری زا و مانع مسمومیت غذایی خواهد شد.

- برای تازه ماندن برنج پخته در یخچال، یک تکه نان روی آن قرار دهید.

- مواد غذایی یخ زده را در کیسه های پلاستیکی با در محافظ و در فریزر نگه دارید.

- غذاهایی که احتمال فاسدشدن آنها زیادست مانند دسر، سالاد و باقی مانده غذاها بهتر است در سردترین قسمت یخچال قرار گیرد.

- گوشت پخته و غذاهای باقی مانده را خوب بپوشانید تا خشک نشود.

- قراردادن یک تکه سیب در جعبه کیک آن را تازه نگه می دارد.

- نان، پاستا، روغن، غلات و غذاهای کنسروی را در جای تاریک و خنک قرار دهید.

- میوه و سبزی را در گرم ترین قسمت یخچال قرار دهید.

- کرفس و کاهو را در کیسه های کاغذی قرار دهید و درون یخچال بگذارید، این کار باعث افزایش ماندگاری آن ها می شود.

- پیازها را جداگانه در کاغذ فویل بپیچید تا از نرم شدن و یا جوانه زدن آن پیش گیری شود.

- گوجه فرنگی و خیار را کنار هم نگذارید. زیرا که گازهای منتشر شده از گوجه فرنگی باعث می شود، خیارها سریع تر فاسد شوند.

- سیب نیز باعث خرابی میوه و سبزی می شود، بنابراین باید از بقیه میوه و سبزی ها دور نگه داشته شود.

- برای تازگی طولانی تر تربچه های قرمز را در آب نگه دارید. اگر هم خشک شده اند، در ظرف آب سرد قرار دهید تا دوباره تازه شود.

- قبل از قراردادن هویج و شلغم قرمز در یخچال قسمت های بالای آن ها را ببرید تا تازه تر بماند.

- برای نگهداری از پیاز برش زده، روی قسمت برش خورده کمی کره بمالید و در یخچال قرار دهید تا برای استفاده روز بعد تازه بماند.

- پوست های سیب زمینی را در آب ولرم حاوی یک قاشق مرباخوری نمک خیس کنید و پس از ۲ دقیقه صاف کنید. پس از کمی خشک کردن، پوست ها را سرخ کنید تا اسنک خوشمزه تهیه کرده باشید.

- گوجه فرنگی رسیده را در ظرف حاوی آب و کمی نمک قرار دهید تا روز بعد قابل استفاده شود.

- هنگام پخت اسفناج و یا سبزی برگ دار دیگری کمی شکر به آب اضافه کنید تا رنگ آن حفظ شود.

- اگر داخل کیسه نان یک ساقه کرفس بیندازید، نان برای مدت بیشتری تازه می ماند.

- هنگام سرخ کردن پیاز، کمی شیر به آن اضافه کنید تا علاوه بر خوش رنگی مانع سوختن پیاز شود.

- برای از بین بردن بوی تخم مرغ، یک قاشق غذاخوری عسل هنگام زدن مایه کیک به آن اضافه کنید.

- برای این که موزهای نارس قابل استفاده شود، آن ها را کنار موزهای رسیده بگذارید یا در یک پارچه تمیز و مرطوب بپیچیده و داخل یک پاکت قرار دهید تا برسند.

- پوست موزها را دور نیندازید، آن را به قطعه های کوچک تقسیم کنید و پای گل سرخ باغچه یا گلدان های تان بریزید؛ پوست موز کود بسیار مناسبی برای گل هاست.

- اگر می خواهید خیار را برای مدت طولانی در یخچال نگه دارید آن را بشویید، در پارچه تمیزی بپیچید و سپس در کیسه فریزر بگذارید و داخل یخچال نگه داری کنید.

- قبل از اینکه هویچ را درون یخچال بگذارید، سرهویج را ببرید؛ زیرا سرهویچ رطوبت هویج را می گیرد و آن را خشک و پلاسیده میکند.

- برای این که پلاسیدگی کاهو و کرفس از بین برود، کمی آب لیمو در آب سرد بریزید، کاهو و کرفس را در آن خیس کنید، سپس آن را چند ساعت داخل یخچال قرار دهید تا تازگی خود را به دست آورد.

- اگر می خواهید سبزی آش یا دیگر سبزیجات شما مانند نخود فرنگی و غیره سبز بماند و رنگ کدر به خود نگیرد در ظرف را در مدت پخت باز بگذارید یا یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین به سبزیجات اضافه کنید.

- برای شکستن نارگیل، ابتدا الیاف آن را از نارگیل جدا کنید، روی نارگیل لکه هایی مانند چشم وجود دارد، آن قسمت را سوراخ کرده، شیره نارگیل را از آن خارج کنید، سپس نارگیل را داخل تابه فر قرار داده تا به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه در حرارت ۳۵۰ درجه بپزد. وقتی پوست آن سرد شد با یک ضربه چکش، پوست نارگیل را جدا کنید.

Demon King
10-12-2014, 23:14
از قالب های یخ می توان استفاده های متنوعی داشت. به طور مثال، برخی مواد غذایی یا چاشنی ها را می توانید در این قالب ها منجمد کنید و در مواقع نیاز از آنها استفاده کنید.

رب گوجه فرنگی

رب گوجه‌فرنگی را با قاشق غذاخوری درون قالب ها بریزید و آنها را فریز کنید. این موجب می شود تا رب را برای مدت طولانی نگهدارید. در ضمن، نیازی نیست در شیشه یا قوطی و در یخچال آنها را نگهداری کنید. هم فضای درونی یخچال خالی می شود و هم اینکه در مکعب های کوچک، رب در اختیار دارید.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]آب مرغ / گوشت / سبزیجات
یکی از روش های بسیار جالب برای ذخیره آب گوشت، مرغ یا سبزیجات این است که آنها را درون قالب های یخ بریزید و در فریزر قرار دهید. مکعب های این عصاره ها را در سوپ یا هر نوع غذای دیگری که به آن نیاز دارید می توانید استفاده کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


سبزیجات در روغن
اگر وقت یا جای خشک کردن سبزی را ندارید. یا اصلا این کار را دوست ندارید. می توانید آنها را به روش دیگری نگهداری کنید. آنها را خرد کنید و به همراه روغن درون قالب های یخ بریزید. آنها را می توانید درون آب برنج یا پاستا بریزید تا یخشان باز شود و همراه آنها آبکش کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


میوه های منجمد
برای اینکه آب میوه هایی که قرار است برای مهمانان سرو کنید را تزئین کنید، می توانید میوه های خوش طعم و کوچک را درون قالب ها قرار دهید. آب بریزید و آنها را در فریزر بگذارید تا یخ ببندند. این مکعب های میوه‌دار را درون لیوان های آب میوه بیندازید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])پستو
پستوی ریحان را نیز می توانید در قالب های یخ منجمد کنید. از این سس برای پاستا، پیتزا و ساندویچ استفاده می شود.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


منبع:

برترین ها

karimz
11-10-2015, 12:04
ما جشنی داشتیم که بعدش تعدادی چیپس و نوشابه اضافی اومد و اونا رو توی انبار پنهان کردیم اما بعدش یادمون رفت و حالا بعد از 5ماه توی انبار دیدمشون و... حالا اگر 5ماه از تاریخ مصرف چیپس کچاپ گذشته باشه میشه خوردش؟ مشکل ساز نمیشه؟ و نوشابه چطوریه اگر چند ماه از تاریخش مصرفش گذشته باشه ایا قابل مصرف هستن؟

منبع

اخبار تکنولوژی - اسکریپت - گنج یاب - فلزیاب - انجمن تخصصی وبمستران - دانلود موزیک - جستجوگر فارسی - فلزیاب گنج یاب - اسکریپت فارسی - دانلود اسکریپت - قالب وردپرس - افزونه وردپرس - تبلیغ در اینترنت - امید صمدبین