جستجو


  • 1655

مؤلف : 
سيد علي بن موسي بن جعفر بن طاووس حلي (م 664 ق )

زندگينامه و اظهار نظرها : 
سيد در روز پانزده محرم سال 589 ق در شهر حله به دنيا آمد. شروع تحصيلات او در شهر حله بود و از محضر پدر و جد خود، ورام بن ابي فراس بوده است. او علوم مقدماتي را نزد آن بزرگواران فرا گرفت . 
سيد در بين علما و مردم زمان خويش از احترام خاصي برخوردار بود. او علاوه بر اينكه فقيهي نام آور بود، اديبي گرانقدر و شاعري توانا شمرده مي شد. ابن طاووس، كه از محضر استادان حله استفاده كافي و لازم را برده بود، براي استفاده از علماي ديگر شهرها عزم سفر نمود. او ابتدا به كاظمين رفت . پس از مدتي ازدواج نمود و ساكن بغداد شد. او مدت پانزده سال در شهر بغداد به تربيت شاگردان و تدريس علوم مختلف پرداخت . 
سيد در سال 664 ق در سن 75 سالگي در شهر بغداد وفات نمود. پيكر شريفش در نجف اشرف و در حرم اميرالمؤمنين(عليه السلام) به خاك سپرده شد . 
استادان : 
پدرش موسي بن جعفر، جدش ورّام بن ابي فراس، ابن نماحلي، فخار بن معد موسوي . 
شاگردان : 
سديدالدين حلي، علامه حلي، حسن بن داوود حلي (صاحب رجال)، عبدالكريم بن احمد بن طاووس، علي بن عيسي اربلي . 
تأليفات : 
المهمات و التتمات، كشف المحجة لثمرة المهجة، مصباح الزائر و جناح المسافر، اللهوف علي قتلي الطفوف، مهج الدعوات . 
معرفي اجمالي كتاب : 
موضوع اين كتاب، جريان شهادت امام سوم شيعيان حسن بن علي(عليه السلام)و واقعه جانسوز عاشورا است. كتاب حاضر براي مسافرتها و آداب زيارت نوشته شده و مؤلف بنا بر اختصار داشته است و به همين جهت سلسله اسناد روايات را حذف كرده و تنها آخرين راوي يا كتاب مرجعي كه روايت از آن نقل شده آورده است . 
مؤلف، كه هدفش بيان واقعه عاشورا بوده، احاديث را طوري كنار هم قرار داده كه يك جريان منسجم را تشكيل دهد و از ذكر روايات تكراري و روايات متفرق اجتناب كند . 
برخي عناوين كتاب عبارت اند از: مقدمه. شامل مطالبي در عظمت واقعه عاشورا و مقام امام حسين(عليه السلام) كه در سه مسلك تنظيم شده است ; 
مسلك اول: پيرامون مسايل قبل از شروع عاشورا كه از ولادت امام تا وقايع روز عاشورا را شامل مي شود ; 
مسلك دوم: شامل وقايع روز عاشورا تا شهادت امام(عليه السلام) 
مسلك سوم: شامل وقايع بعد از شهادت امام است . 
وضعيت نشر : اين كتاب، به وسيله انتشارات جهان تهران، در يك جلد به زبان عربي چاپ و منتشر شده است . 
نيز اين کتاب به وسيله مرحوم شيخ فارس حسون تحقيق و به به چاپ رسيده است و همچنين چند بار اين کتاب به فارسي ترجمه شده است. از جمله: ترجمه سيد محمد صحفي قمي، عليرضا رجالي تهراني، عباس عزيزي .

-------------------------------------------------------------

 

نام کتاب

حجم فایل

لینک دانلود

لهوف - فارسی

۲۲۶ کیلو بایت

دریافت

لهوف - عربی

۱۰۸ کیلو بایت

دریافت

 

منبع

اخبار تکنولوژی - اسکریپت - گنج یاب - فلزیاب - انجمن تخصصی وبمستران - دانلود موزیک - جستجوگر فارسی - فلزیاب گنج یاب - اسکریپت فارسی - دانلود اسکریپت - قالب وردپرس - افزونه وردپرس - تبلیغ در اینترنت - امید صمدبین