جستجو


  • 1459

یکی از پمادهایی که در درمان بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد پماد هیدروکورتیزون می باشد که در استفاده از آن باید نکاتی مورد توجه قرار گیرند این دارو ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد تا پایان مطلب همراه من باشید.

از جمله پمادهایی که استفاده از آن ها رایج می باشد بتامتازون و پماد تتراسایکلین می باشند در این مطلب به بررسی پماد هیدروکورتیزون می پردازیم.

هیدروکورتیزون–ناژو 1 %                         Hydrocortisone –Najo 1%

پماد موضعی                                            Topical Ointment

فارماکولوژی

کورتیکواستروئیدها از دیواره سلولی نفوذ نموده و به گیرنده های سیتوپلاسمی سلولها متصل شده و درنهایت با ترکیب با DNA سلول از طریق تحریک mRNAموجب افزایش سنتز آنزیم‌های مهارکننده واکنش‌های التهابی و کاهش علائم التهابی می‌شوند.

موارد مصرف

ضد التهاب استروئیدی جهت رفع علائم سیستمیک التهاب و یا خارش در اختلالات حاد و مزمن پوستی که به کورتیکوستروئیدها پاسخ می‌دهند.

موارد عدم مصرف

در صورت هر گونه حساسیت به ماده مؤثره و یا سایر کورتیکوستروئیدها و یا سایر اجزاء فرمولاسیون، مصرف آن منع شده است.

مقدار و نحوه مصرف

مقدار کافی از پماد هیدروکورتیزون را بر روی موضع 1 تا 2 بار در روز بمالید. در اطفال کمتر از 2 سال مقدار مصرف مشخص نیست.

هشدارها و احتیاطات

دسته بندی مصرف در حاملگیC .

جذب سیستمیک کورتیکوستروئیدهای موضعی موجب مهار برگشت پذیر محور هیپوتالاموس-هیپوفیز- آدرنال شده از اینروی در مصرف درازمدت و یا مقادیر زیاد علائم سندرم کوشینگ، هیپرگلیسمیا و گلوکوزوری در برخی بیماران دیده می‌شود.

مصرف درازمدت و غیر متعارف این دارو می تواند موجب بروز کاتارکت، دیابت ملیتوس، گلوکوما و عود توبرکلوزیس شود.

بدلیل نازکی پوست کودکان و آتروفی پوست در سالمندان توصیه می شود این دارو در کودکان با احتیاط و حداقل مقدار و در سالمندان بصورت منقطع و یا در زمانهای کوتاه مصرف شود.

در صورت برطرف نشدن علائم و یا تشدید علائم در طی 1 هفته باید بررسی مجدد صورت گیرد.

مصرف این پماد موضعی در دوران بارداري و یا شيردهي بخصوص به مدت طولانی و یا در نواحی وسیع و یا مقادیر زیاد و یا در پستان و یا نواحی اطراف آن بخصوص قبل از شیردهی توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی

مهم ولی با شیوع کم و نادر: درماتیت تماسی آلرژیک، فولیکولیت، پوستول، پیودرما، فرانکولوزیس یا وزیکولاسیون، پورپورا، بی حسی در انگشتان، هیپراستزیا، آتروفی پوست، عفونت ثانویه پوست و تلانژکتزیا.

نگهداری

دارو در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد نگهداري و از یخ زدن محافظت شود.

بسته بندی

هرجعبه محتوی 1 عدد پماد موضعی 15 گرمی هیدروکورتیزون- ناژو 1% به همراه راهنمای مصرف بیمار می‌باشد. 

منبع:ایران ناژو

منبع

اخبار تکنولوژی - اسکریپت - گنج یاب - فلزیاب - انجمن تخصصی وبمستران - دانلود موزیک - جستجوگر فارسی - فلزیاب گنج یاب - اسکریپت فارسی - دانلود اسکریپت - قالب وردپرس - افزونه وردپرس - تبلیغ در اینترنت - امید صمدبین